Montaż rusztowań krok po kroku dla małych inwestorów

Rusztowania to nieodłączny element prac budowlanych oraz remontowych wykonywanych na wysokości. Wykorzystanie rusztowania elewacyjnego pozwala na stworzenie bezpiecznej i stabilnej powierzchni roboczej. Montaż rusztowania jest procesem szybkim i stosunkowo niedrogim. Od prawidłowego montażu rusztowania zależy zdrowie i życie osób, które będą na nim przebywać.

Proces montowania rusztowania elewacyjnego obejmuje kilka etapów, podczas których należy zachować maksymalne skupienie i dbałość o każdy szczegół. Rusztowania elewacyjne montuje się od pierwszego pola rusztowania. W tym celu zaczyna się od rozstawienia we właściwych odległościach podstawek śrubowych bez wkręconych nakrętek. Następnie montuje się specjalne nakładki, na których umieszcza się dwie ramy rusztowania, które powinny zostać ustabilizowane łączeniem skośnym. Na tak zbudowaną konstrukcję nakłada się podest.

Co ważne, rusztowania elewacyjne należy początkowo rozbudowywać w poziomie. Dalszy etap montażu to dokładanie kolejnych ram, ich stężanie i uzupełnianie o podesty na szerokość, na której zamierzamy wykonywać pracę. Ukończony ciąg rusztowania należy wypoziomować oraz zabezpieczyć. Dopiero wówczas przystępujemy do rozbudowy rusztowania w pionie. Wznoszenie kolejnych kondygnacji powinniśmy zacząć od nakładania ram w pionie komunikacyjnym. Ukończone rusztowanie powinno zostać odpowiednio zabezpieczone poprzez kotwienie, czyli montowanie rusztowania elewacyjnego do ściany budynku.

Kto powinien montować rusztowania elewacyjne?

Jak wspominaliśmy, proces montażu rusztowania wymaga precyzji oraz dokładności. Dlatego też wykonywać powinni go profesjonalni, doświadczeni montażyści, którzy posiadają uprawnienia i zdali egzamin przeprowadzany przez komisję z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Pamiętajmy również, że wszystkie elementy rusztowania powinny być dokładnie sprawdzone przed montażem a gotowa konstrukcja odebrana przez kierownika budowy lub osobę przez niego upoważnioną.

Wróć do bloga