Rusztowania systemowe – Warszawa

Firma Ruszt-Mont proponuje usługi związane z budową rusztowań systemowych różnych typów i przeznaczonych do pełnienia rozmaitych zadań. Zajmujemy się transportem, montażem oraz demontażem rusztowań o konstrukcji ramowej, stojakowej oraz modułowej. Przygotowujemy rusztowania robocze, przeznaczone do przeprowadzania różnego typu prac budowlanych, montażowych i konserwacyjnych, a także rusztowań ochronnych, które zabezpieczają przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania różnego rodzaju czynności. Nasza firma dysponuje dużym zapleczem sprzętowym – oferujemy systemy rusztowań od czołowych producentów, mamy rusztowania typu Layer, a także sprzęt od firm Olan, Pionart, Altrad Mostostal oraz Scafom-Rux. Oferujemy wsparcie przy wyborze najkorzystniejszego rozwiązania i bardzo szybki i sprawny montaż i demontaż.

Budowa rusztowań systemowych

Budowa rusztowań systemowych wykonywana przez naszą firmę jest realizowana w bardzo krótkim czasie, ponieważ wykorzystujemy sprawdzone rozwiązania specjalnie przystosowane do szybkiego montażu i demontażu. Rusztowania systemowe składają się z wystandaryzowanych elementów, które są łączone w przewidziany przez producenta sposób, narzucający uzyskiwany rozstaw pół, możliwe usytuowania ciągów komunikacyjnych czy wysokości, na których mogą być mocowane pomosty robocze. Rusztowania systemowe z jednej strony narzucają stosowanie pewnych rozwiązań, z drugiej, dzięki elastycznemu projektowi całego systemu i mnogości dostępnych opcji dają się łatwo dostosować do potrzeb konkretnego zastosowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pozostałą ofertą w skład, której wchodzą m.in. rusztowania przejezdne, przemysłowe, elewacyjne i specjalne.

Rodzaje zastosowań rusztowań systemowych

Rodzaje rusztowań systemowych można wyodrębnić na podstawie zastosowanego sposobu wykonania podstawowych elementów montażowych. Na rynku są dostępne rusztowania w wielu wariantach konstrukcyjnych. Najczęściej spotykane rozwiązania to rusztowania o budowie ramowej oraz modułowej w różnych odmianach. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj jest przystosowany do wykonania rusztowań na obiektach o różnej wielkości. Rusztowania ramowe są zwykle chętniej wybierane przy obiektach budowlanych o prostych, sześciennych bryłach, zaś te o budowie modułowej nieco częściej stosuje się przy obiektach bardziej złożonych, nie tylko, jeśli chodzi o rzut poziomy budynku, ale także o ukształtowanie elewacji.

Rusztowania ramowe

Rusztowania ramowe zawdzięczają swoją nazwę ramom, które stanowią podstawę ich konstrukcji. Nowoczesne systemy rusztowań składają się z płaskich, gotowych elementów w postaci ram poprzecznych, które stanowią podstawę do budowy całego szkieletu. W systemach różnych producentów dostępne ramy mają nieco inne wielkości i wymiary, jednak zasada budowy całości konstrukcji każdym przypadku pozostaje taka sama.

Konstrukcja rusztowania ramowego

Konstrukcja rusztowania ramowego opiera się na łączeniu poprzecznych ram, na których układa się element podestu roboczego, a je same łączy się ze sobą przy pomocy stężenia, które zapewnia odpowiednią sztywność i zachowanie przewidzianych rozmiarów całej struktury. Stężenia są mocowane do umieszczonych w konstrukcji ramy złącz, podobnie jak podesty, które są zwykle wyposażone w otwory montażowe, służące do stabilnego osadzenia podestu na dwóch przeciwległych do siebie ramach. Do podstawek umieszczonych na ramach są również mocowane poręcze i burty. Drabiny zapewniające komunikację między poszczególnymi poziomami są przytwierdzane do złącz, umieszczonych na podestach. Wielką zaletą ustawiania rusztowań ramowych jest zamknięta ilość określonych, powtarzalnych czynności.

Rusztowania modułowe Layher

Rusztowania modułowe Layher, Scafom–Rux czy innych czołowych wytwórców opierają się na łączeniu nieco większej ilości elementów niż rusztowania ramowe. Podstawę konstrukcji stanowią tzw. stojaki, na których w powtarzalnej odległości, najczęściej 0,5 metra są rozmieszczone węzły połączeniowe w postaci tarcz ze złączami, tzw. talerzyków. Do nich są montowane wszystkie pozostałe elementy systemu, a więc rygle poprzeczne i wzdłużne, stężenia, podesty robocze, burty i poręcze, a także cały osprzęt dodatkowy i wspomagający.

Rusztowania modułowe umożliwiają wznoszenie najbardziej złożonych konstrukcji. Mogą być z powodzeniem używane jako rusztowania przestrzenne, samonośne, które samodzielnie przenoszą wszystkie obciążenia związane ze swoją masą, ciężarem pracujących na nich ludzi oraz używanego przez nich sprzęto i materiałów.

Osprzęt do rusztowań ramowych i modułowych

Rusztowania ramowe i modułowe mogą być wzbogacane o dużą ilość elementów, które dodatkowo zwiększają ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo stosowania. Bardzo często konieczny jest montaż dodatkowego osprzętu, który pozwala na sprawniejsze wykonywanie prac – np. transport materiałów czy pozbywanie się gruzu i odpadów. W wielu przypadkach nieodzowne jest zabezpieczenie bezpośredniego otoczenia, w którym są prowadzone roboty budowlane przed upadkiem narzędzi czy materiałów, a także przed powstającymi przy pracach zanieczyszczeniami.

Daszki ochronne do osłony przejść i przejazdów

Daszki ochronne do osłony przejść i przejazdów muszą być stosowane wszędzie tam, gdzie rusztowanie jest ustawione w pobliżu, wzdłuż lub na przecięciu ciągów komunikacyjnych. Są wykorzystywane szczególnie tam, gdzie roboty budowlane są prowadzone w budynkach, które wciąż są użytkowane. To bardzo częste rozwiązanie przy wszystkiego rodzaju remontach i renowacjach.

Wciągarki i spusty gruzu

Wciągarki i spusty gruzu są montowane w celu przyspieszenia tempa prowadzonych prac. Zamontowane na rusztowaniu wciągarki, o udźwigu dostosowanym do konstrukcji pomagają w szybkim transporcie odpowiednio zabezpieczonego sprzętu i materiałów. Są przydatne szczególnie w przypadku rusztowań wielokondygnacyjnych. Podobnie duży wpływ na tempo robót i zmniejszenie zagrożenia przypadkowym zranieniem mają specjalne spusty gruzu. Pozwalają one na szybkie pozbywanie się odpadów, ograniczając w dodatku pylenie.

Siatki i plandeki zabezpieczające rusztowania

Siatki i plandeki zabezpieczające rusztowania są elementem ochronnym, zwiększającym zarówno bezpieczeństwo pracujących na rusztowaniu, jak i uciążliwość prowadzonych robót dla najbliższego otoczenia. Oba rozwiązania ograniczają pylenie, zabezpieczają miejsce prowadzonych prac przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie są dodatkową powierzchnią do wykorzystania przy działaniach promocyjnych.

Plandeki zabezpieczające dają dużo większą szczelność i ochronę przed wpływem warunków pogodowych. Minusem ich stosowania jest zwiększenie obciążenia całego rusztowania w razie wiejącego wiatru. Stosowanie siatek zabezpieczających zapewnia wprawdzie mniejszą ochronę przed opadami i pyleniem, jednak dzięki swej przewiewności gwarantuje dużo niższe obciążenie konstrukcji.